Sort by

luciano has logged 84 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
Edit this entry  
27
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
Barbie in A Mermaid Tale

Barbie in A Mermaid Tale

2010
×
Edit this entry  
27
Barbie of Swan Lake

Barbie of Swan Lake

2003
×
Edit this entry  
19
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
Evil Dead Rise

Evil Dead Rise

2023
×
★★
Edit this entry  
11
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fire Island

Fire Island

2022
×
Edit this entry  
06
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
Edit this entry  
29
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★½
Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
Read the review Edit this entry  
22
Ghosted

Ghosted

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Appendage

Appendage

2021
×
Edit this entry  
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
Edit this entry  
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Edit this entry  
16
Missing

Missing

2023
×
★★★
Edit this entry  
15
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Edit this entry  
15
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★½
Edit this entry  
13
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Edit this entry  
09
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Edit this entry  
07
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
02
CODA

CODA

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
★★
Edit this entry  
01
Saw V

Saw V

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★
Edit this entry  
25
Saw III

Saw III

2006
×
★★½
Edit this entry  
24
Green Book

Green Book

2018
×
Edit this entry  
22
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Whale

The Whale

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★½
Edit this entry