Sort by

Shawn has logged 134 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Final Member

The Final Member

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Overnighters

The Overnighters

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Medora

Medora

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Conspiracy

The Conspiracy

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Rich Hill

Rich Hill

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
God Loves Uganda

God Loves Uganda

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Institute

The Institute

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mortified Nation

Mortified Nation

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Simon Killer

Simon Killer

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Locke

Locke

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mistaken for Strangers

Mistaken for Strangers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Narco Cultura

Narco Cultura

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Heavenly Kid

The Heavenly Kid

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shenandoah

Shenandoah

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Angel

Mr. Angel

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fanny, Annie & Danny

Fanny, Annie & Danny

×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
White Reindeer

White Reindeer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mesrine: Public Enemy #1

Mesrine: Public Enemy #1

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mesrine: Killer Instinct

Mesrine: Killer Instinct

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wait

The Wait

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Rep - A Documentary

The Rep - A Documentary

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry