Sort by

Lucie has logged 172 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Passengers

Passengers

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
David Blaine: Real or Magic

David Blaine: Real or Magic

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
#Horror

#Horror

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Chernobyl Diaries

Chernobyl Diaries

2012
×
Edit this entry  
15
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★
Edit this entry  
08
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Rogue

Rogue

2007
×
★★
Edit this entry  
04
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★½
Edit this entry