RSS feed for Jesse

Jesse has logged 84 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Letter from Siberia

Letter from Siberia

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sunday in Peking

Sunday in Peking

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Banishment

The Banishment

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kanal

Kanal

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Castle

The Castle

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doubt

Doubt

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pripyat

Pripyat

1999
×
Read the review Edit this entry  
25
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Caliber 9

Caliber 9

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Examined Life

Examined Life

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Silence

Silence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry