Sort by

Lucy Alice has logged 398 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
102 Dalmatians

102 Dalmatians

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
½
Edit this entry  
28
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Postcards From the Edge

Postcards From the Edge

1990
×
★★½
Edit this entry  
20
Emelie

Emelie

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Mummy

The Mummy

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love Me!

Love Me!

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
LoveTrue

LoveTrue

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Girls Lost

Girls Lost

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Truth

Truth

2015
×
Edit this entry  
12
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Dream Too Much

I Dream Too Much

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Heroin(e)

Heroin(e)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Patti Cake$

Patti Cake$

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Junior

Junior

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tim Minchin and the Heritage Orchestra: Live at the Royal Albert Hall

Tim Minchin and the Heritage Orchestra: Live at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Balto

Balto

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Fugitive

Little Fugitive

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
She-Devil

She-Devil

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Let's All Go to the Lobby

Let's All Go to the Lobby

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Every Child

Every Child

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Strange Invaders

Strange Invaders

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cat Came Back

The Cat Came Back

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bug Crawls

Bug Crawls

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wave

The Wave

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Almost Friends

Almost Friends

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Law of Enclosures

The Law of Enclosures

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tear Me Apart

Tear Me Apart

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Middle School: The Worst Years of My Life

Middle School: The Worst Years of My Life

2016
×
½
Edit this entry