Sort by

Lucy Alice has logged 19 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lie with Me

Lie with Me

2005
×
Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
Home

Home

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alexandra's Project

Alexandra's Project

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lolita

Lolita

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Precious

Precious

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Similars

The Similars

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
L.I.E.

L.I.E.

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry