Sort by

lucy has logged 37 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
To Die For

To Die For

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
03
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry