Ludo has logged 412 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Unknown Pleasures

Unknown Pleasures

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Playmobil: The Movie

Playmobil: The Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Tiger Who Came To Tea

The Tiger Who Came To Tea

2019
×
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
After Last Season

After Last Season

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Platform

Platform

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Gerry

Gerry

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
Edit this entry  
14
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Bait

Bait

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★★
Edit this entry  
07
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dawn of an Evil Millennium

Dawn of an Evil Millennium

1988
×
Edit this entry  
05
Lights in the Dusk

Lights in the Dusk

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Trial

The Trial

1962
×
★★★½
Edit this entry  
02
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Critique of Separation

Critique of Separation

1961
×
Edit this entry  
29
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
20
Waves

Waves

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
For the Plasma

For the Plasma

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Androids Dream

Androids Dream

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Anti-Clock

Anti-Clock

1979
×
★★★½
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Closing Time

Closing Time

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Ghost

Ghost

1984
×
Edit this entry  
12
Junkopia

Junkopia

1981
×
Edit this entry  
12
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1988
×
Edit this entry  
11
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Public Woman

The Public Woman

1984
×
Read the review Edit this entry