Ludo has logged 38 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Water and Power

Water and Power

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
29
There Will Be No Leave Today

There Will Be No Leave Today

1959
×
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Directed by Andrei Tarkovsky

Directed by Andrei Tarkovsky

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★
Edit this entry  
26
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Demons

Demons

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★½
Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Milk

Milk

1998
×
Edit this entry  
19
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
You and Me

You and Me

1971
×
★★★
Edit this entry  
17
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★½
Edit this entry  
16
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Serenity

Serenity

2019
×
Edit this entry  
10
Yesterday

Yesterday

2019
×
Edit this entry  
09
Face

Face

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
I Can't Sleep

I Can't Sleep

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Edit this entry  
01
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry