Sort by

Felipe has logged 107 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The First Temptation of Christ

The First Temptation of Christ

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blindness

Blindness

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
I Spit on Your Grave 2

I Spit on Your Grave 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
My Name Ain't Johnny

My Name Ain't Johnny

2008
×
★★½
Edit this entry  
27
City of God: 10 Years Later

City of God: 10 Years Later

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Destiny's Child: Live in Atlanta

Destiny's Child: Live in Atlanta

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Confessions of a Brazilian Call Girl

Confessions of a Brazilian Call Girl

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Eli

Eli

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Anna

Anna

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Ma

Ma

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Death and Life of Marsha P. Johnson

The Death and Life of Marsha P. Johnson

2017
×
★★★★★
Edit this entry