Sort by

luisaa has logged 159 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
22
La profezia dell'armadillo

La profezia dell'armadillo

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
03
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★
Edit this entry  
29
Hope Gap

Hope Gap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
One Royal Holiday

One Royal Holiday

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Operation Christmas Drop

Operation Christmas Drop

2020
×
Edit this entry  
04
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Christmas Inn

My Christmas Inn

2018
×
Edit this entry  
01
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Wild Child

The Wild Child

1970
×
★★★½
Edit this entry  
08
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Edit this entry  
30
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Edit this entry  
24
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry