Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
luisaa

luisaa

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for luisaa
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • luisaa’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • A Clockwork Orange

    A Clockwork Orange 1971

    ★★★★ Watched by luisaa 06 Aug 2022

    Homelander's favorite movie

  • Not Okay

    Not Okay 2022

    ★★★ Watched by luisaa 30 Jul 2022

    this movie is okay tho

  • My Life as a Zucchini

    My Life as a Zucchini 2016

    ★★★★½ Watched by luisaa 03 May 2022

    ho pianto sia dalla felicità che dalla tristezza

  • Freaks Out

    Freaks Out 2021

    ★★★★ Watched by luisaa 04 Apr 2022

    purtroppo la carne è debole e a me di castellitto biondo interessa

  • Fresh

    Fresh 2022

    ★★★½ Watched by luisaa 05 Mar 2022

    i had zero expectations, i didn't even know what this movie was about but i really liked it

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★★★★ Watched by luisaa 19 Feb 2022

    siamo qui e ce l'abbiamo fatta

  • Chungking Express

    Chungking Express 1994

    ★★★★½ Watched by luisaa 24 Jan 2022

    io mi sono molto innamorata di questo film

  • The House

    The House 2022

    ★★★★½ Watched by luisaa 22 Jan 2022

    fantastic mr. fox meets coraline, mother! and i'm thinking of ending things

  • The Hand of God

    The Hand of God 2021

    ★★★★★ Watched by luisaa 15 Dec 2021

    ho riso e ho pianto, i brividi per tutta la durata del film

  • The Last Duel

    The Last Duel 2021

    ★★★★ Watched by luisaa 06 Dec 2021

    Jodie Comer.

  • Three Men and a Leg

    Three Men and a Leg 1997

    ★★★★★ Rewatched by luisaa 05 Dec 2021

    the best road movie ever

  • Petite Maman

    Petite Maman 2021

    ★★★★ Watched by luisaa 25 Nov 2021

    this movie is like a warm hug

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 6
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.