LuisAnthonyy99 has logged 241 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
12
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
10
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Electrick Children

Electrick Children

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★½
Edit this entry  
12
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★
Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
Edit this entry  
27
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Edit this entry