• The United States vs. Billie Holiday

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Voice of Silence

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Run

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★★

  • On the Rocks

  • Des

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★★

  • Ammonite

  • The Devil All the Time

    ★★★★

  • Notturno

    ★★★

  • The World to Come

    ★★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

  • MOTHER

    ★★★★

  • I Know This Much Is True

    ★★★

  • Normal People

  • Little Fires Everywhere

    ★★★★½

  • Mulan

    ★★★

  • Devs

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★

  • A Perfectly Normal Family

    ★★★★★

  • Sylvie's Love

    ★★★½

  • Minari

    ★★★

  • Are We Lost Forever

    ½

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • Young Hunter

    ★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★

  • Kajillionaire

    ★★★

  • Dick Johnson Is Dead

  • Uncle Frank

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Watchmen

    ★★★

  • Enormous

    ★★

  • Bad Education

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • The Burnt Orange Heresy

    ★★★½

  • Joker

    ½

  • Judy

    ★★★★★

  • First Cow

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Olla

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★

  • The Lighthouse

  • Oleg

    ★★★★

  • Sorry We Missed You

    ★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Swallow

    ★★★★

  • Georgetown

    ★★★★

  • After the Wedding

    ★★★★

  • Greta

    ★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★

  • 1985

    ★★★★★

  • Unsane

    ★★★★★

  • The Kindergarten Teacher

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • A Fantastic Woman

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ½

  • Moonlight

    ★★★★★

  • La La Land

  • Me Before You

    ★★★½

  • Carol

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Clouds of Sils Maria

    ½

  • Chef

    ★★★