Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
42

42

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★
Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blonde

Blonde

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Incantation

Incantation

2022
×
★★½
Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Antlers

Antlers

2021
×
★★
Edit this entry  
02
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry