Sort by

Lukas has logged 213 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vacation

Vacation

2015
×
★★½
Edit this entry