Lukas has logged 137 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
25 km/h

25 km/h

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Host

The Host

2006
×
★★½
Edit this entry  
14
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★
Edit this entry  
10
The Punch Bowl

The Punch Bowl

1944
×
Edit this entry  
03
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Piper

Piper

2016
×
Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
Edit this entry  
08
Freaks

Freaks

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Afternoon Class

Afternoon Class

2015
×
Edit this entry  
30
Imperium

Imperium

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
Pelican Blood

Pelican Blood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Peninsula

Peninsula

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Rechts. Deutsch. Radikal.

Rechts. Deutsch. Radikal.

2020
×
Edit this entry  
27
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Edit this entry  
23
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Edit this entry  
21
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
2040

2040

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Accidental Rebel

The Accidental Rebel

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Yalda

Yalda

2019
×
★½
Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hidden Life of Trees

The Hidden Life of Trees

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★
Edit this entry