Lukas has logged 86 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
The Baron of Arizona

The Baron of Arizona

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Born to Be Blue

Born to Be Blue

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Syriana

Syriana

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Annabelle

Annabelle

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Entertainment

Entertainment

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Justice League vs. Teen Titans

Justice League vs. Teen Titans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Son of Batman

Son of Batman

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry