Luke_Hardy has logged 53 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Firestarter: The Story of Bangarra

Firestarter: The Story of Bangarra

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Time

Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Rocks

Rocks

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
High Ground

High Ground

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jasper Jones

Jasper Jones

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
CHiPS

CHiPS

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
A Grand Night In: The Story of Aardman

A Grand Night In: The Story of Aardman

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
20
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
H Is for Happiness

H Is for Happiness

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spread

Spread

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Had Bad Milk in Dehradun

I Had Bad Milk in Dehradun

2017
×
Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pretend That You Love Me

Pretend That You Love Me

2020
×
Edit this entry  
10
Argo

Argo

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
1917

1917

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Munich

Munich

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Departed

The Departed

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
Edit this entry  
08
Forget About Everything for Awhile

Forget About Everything for Awhile

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
McHale's Navy

McHale's Navy

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dry

The Dry

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Climb

The Climb

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Departed

The Departed

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry