• Russell Howard: Recalibrate

    Russell Howard: Recalibrate

    ★★★★½

    Watched the first half on Wednesday, paused halfway through, saw Russel Howard live at qpac, then finished the rest on Thursday. Guy said his mum would be proud if she saw a picture of his cock, and Russel worked with that pretty well.

  • The Straight Story

    The Straight Story

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    When Lyle sees the lawnmower and, with tears in his eyes, asks “Did you ride that thing all the way here to see me?” and Alvin simply and warmly responds “I did Lyle.” Then we look up to the stars and the credits roll, knowing that that gesture was all they needed to mend their frayed relationship. That’s absolutely perfect, and one my favourite endings to a story that I’ve ever seen.

  • Manhattan Murder Mystery

    Manhattan Murder Mystery

    ★★★

    Every Woody Allen line in Manhattan Murder Mystery: What’re you, nuts? Are you crazy? Oh my gawd, I have a head ache! What’re you doing! Y-y-y-y-you can’t do this, what’re you, crazy?

  • Firestarter: The Story of Bangarra

    Firestarter: The Story of Bangarra

    ★★★★

    When I was walking out, I saw two women, one aboriginal, just holding each other without a word. I think that says something about how important this film is, how important it is to celebrate art from all cultures, and how absolutely shit John Howard is.

  • One Night in Miami...

    One Night in Miami...

    ★★★½

    On my version, the colours changed from saturated to desaturated and warm to cool, and it did it so radically, usually from shot to shot. It was so incredibly distracting that I think it was a problem with my stream? Please, if you’ve seen this film, comment below if you had this problem, or if it was fine. I’m curious to see if I was the only one who saw that.

    Aside from that, I guessed while watching it that this might…

  • Kill Bill: Vol. 2

    Kill Bill: Vol. 2

    ★★★½

    Yeah, this is more like it.

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1

    ★½

    If you don’t take anything seriously, how am I supposed to take you seriously? An hour 45 of light fluffy air masquerading as cheap homage, whist still bursting with stupid, loud Americana. This is the worst.

  • The Personal History of David Copperfield

    The Personal History of David Copperfield

    ★★★

    Enjoyed this a quite a lot.

  • Jackie Brown

    Jackie Brown

    ★½

    feels like a tarantino rip off. found it way more like pulp fiction than some others think, but even more drawn out, self indulgent and douchey. sometimes I think about how drawn out tarantino joints generally are, and this exemplifies that perfectly.

  • Rocks

    Rocks

    ★★½

    These types of movies showing the grit of real world with a drawn back flat style are extremely necessary, but fucking hell, they're so unmemorable. Just gimme a LITTLE ZING!

  • High Ground

    High Ground

    ★★½

    Walked out really liking it but I woke up this morning and my mum asked "So the movie was good?" and I was like oh yeah High Ground exists. Huh.
    I love a lot here, a lot of shots and moments stick in my mind, but I truly can't remember this as a whole experience. I know the scenes, but not the feelings. Oh well.

  • L.A. Confidential

    L.A. Confidential

    ★★★★

    More comic book movies should take cues from this. Pulpy and violent but really fun and with a touch of sincerity. This is one I think will be endlessly rewatchable.