Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • First Man

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Adaptation.

    ★★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • Don't Hug Me I'm Scared

    ★★★★★

  • Don't Hug Me I'm Scared 2

    ★★★★★

  • Don't Hug Me I'm Scared 6

    ★★★★★

  • Don't Hug Me I'm Scared 4

    ★★★★★

  • Don't Hug Me I'm Scared 3

    ★★★★★

  • Don't Hug Me I'm Scared 5

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Good Time

    ★★★★½

  • Midnight in Paris

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 81 Films watched
  • 6.8 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Get Out

Jul 27

Most Watched

Spider-Man: Into the Spider-Verse

3 times

Mission: Impossible - Fallout

twice

Punch-Drunk Love

twice

Last Film

Iron Man

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Action
33 films
Comedy
33 films
Adventure
28 films
Drama
22 films
Fantasy
18 films
Animation
15 films
Sci Fi
15 films
Thriller
13 films
Music
11 films
Crime
11 films
USA
72 films
UK
22 films
France
5 films
China
4 films
Australia
3 films
Canada
3 films
Ireland
2 films
Germany
2 films
Norway
2 films
Japan
1 film
English
81 films
French
7 films
Spanish
7 films
German
4 films
Russian
4 films
Italian
3 films
Arabic
2 films
Latin
2 films
Chinese
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 108

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Luke_Hardy’s most liked review

The World's End

★★★★★

Seeing someone not like this movie would be really weird, like seeing a lion eat hummus.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Sherlock Gnomes
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Spider-Man vs. Doc Ock
Average weighted rating:

3.3

Films Luke_Hardy watched in 2018

  • Iron Man
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Isle of Dogs
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Mission: Impossible - Fallout
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Bumblebee
  • Mowgli: Legend of the Jungle
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Batman: Under the Red Hood
  • I, Tonya
  • Kick-Ass
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Christmas Chronicles
  • Prometheus
  • Spider-Man vs. Doc Ock
  • Punch-Drunk Love
  • Sauce
  • Doctor of Doom
  • Widows
  • Don't Hug Me I'm Scared 6
  • Don't Hug Me I'm Scared 5
  • Don't Hug Me I'm Scared 4
  • Don't Hug Me I'm Scared 3
  • Don't Hug Me I'm Scared 2
  • Don't Hug Me I'm Scared
  • The High
  • King Candy
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Adaptation.
  • The Social Network
  • Bohemian Rhapsody
  • Castello Cavalcanti
  • Punch-Drunk Love
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • A Star Is Born
  • Banksy Does New York
  • Den of Thieves
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • First Man
  • Bad Times at the El Royale
  • Psycho
  • Venom
  • The Truman Show
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • John Wick: Chapter 2
  • Justice League
  • Raiders of the Lost Ark
  • John Wick
  • Hellboy
  • Wonder Woman
  • The Lego Movie
  • Sing Street
  • Midnight in Paris
  • Minority Report
  • Johnny English Strikes Again
  • Spider-Man: Homecoming
  • Spider-Man 3
  • The Predator
  • Spider-Man 2
  • This Is the End
  • Sherlock Gnomes
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible
  • Spider-Man
  • The Lobster
  • BlacKkKlansman
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mamma Mia!
  • The Breaker Upperers
  • Good Time
  • Upgrade
  • Ghostbusters
  • Ant-Man and the Wasp
  • Ant-Man
  • Suburbicon
  • Crackerjack
  • Get Out

World Map

Highly rated films Luke_Hardy is yet to see

  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Capernaum
  • The Wild Pear Tree
  • Swing Kids

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more