• A Matter of Loaf and Death

    A Matter of Loaf and Death

    ★★★★

    “Attagirl, go for the knockout!”

    Concluding our watch of the Wallace and Gromit 30th anniversary dvd set, comes “A Matter of Loaf and Death”, and it didn’t disappoint. It may be the weakest out of the 4 I’ve seen but it’s still got the Wallace and Gromit charm that no Englishman can say no to.

    How can Wallace be so dumb but so smart at the same time? I sometimes wonder. All the characters are great and you really can…

  • A Close Shave

    A Close Shave

    ★★★★½

    Wallace: “Won't you come in? We were just about to have some cheese.
    Wendolene: “Oh no, not cheese. Sorry. Brings me out in a rash. Can't stand the stuff.
    Wallace: “Not even Wensleydale?

    This is definitely the weakest story out of the 3 but I have to rank it higher than “A Grand Day Out” due to the fact it’s the first time Shaun ever appeared, he was my childhood. To see where Shauns character first appears is great to…

  • The Wrong Trousers

    The Wrong Trousers

    ★★★★½

    “It's the wrong trousers! The wrong trousers!”

    In terms of Wallace and Gromit, this is my favourite short film and probably my favourites short film I’ve seen period

    The wit is definitely present and the creativity shown in this short film is outstanding. You could tell they really stepped up their game between “A Grand Day Out” and “The Wrong Trousers”. I also love how dumb but smart Wallace can be. Probably one of the most loveable characters in cinematic…

  • A Grand Day Out

    A Grand Day Out

    ★★★★½

    Wallace: “No cheese, Gromit! Not a bit in the house!
    Wallace: “Gromit, that's it! Cheese! We'll go somewhere where there's cheese!
    Wallace: “Everybody knows the moon is made of cheese...

    To see where it all began is great, even from the start it’s amazing. The quality, the wittiness and the subtle comedy is what makes this iconic

    I bought this 30 year anniversary Wallace and Gromit collection (consisting of ‘A Grand day out’, ‘The Wrong Trousers’, ‘A Close Shave’ and…

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★½

    “Spiders? Why spiders? Why couldn't it be ‘follow the butterflies?’”

    That will forever be one of my favourite Harry Potter franchise quotes.

    The reviews to this film surprised me. While it not being the worst, or the best Harry Potter I’m surprised not a lot of people actually love this film. It never became my favourite (might be a bit biased due to childhood) but this film still holds up as amazing. The effects are great for 2002 and the…

  • The Incredibles

    The Incredibles

    ★★★★★

    “Honey? Where’s my super suit?”

    It might be a generic “favourite quote” from the film but it sums up how much I missed watching this film. 

    When I was younger, and when I used to visit my nan every 2 weeks, this was the go to film because it’s the only one she really had that appealed to us. I loved it then, and I love it now. The story, the characters, the comedy, the development and the score make…

  • Finding Nemo

    Finding Nemo

    ★★★★½

    "I am a nice shark, not a mindless eating machine. If I am to change this image, I must first change myself. Fish are friends, not food."

    I mean do I have to say much? After the bangers of Monsters Inc and the two Toy Story films you aren’t surprised they came out with another classic. This film was definitely one of my favourite Pixar films when I was younger and once again, I find myself enjoying it now. 

    From…

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★

    “Now if you two don't mind, I'm going to bed before either of you come up with another clever idea to get us killed or worse, expelled.”

    Its come to that time where me and my Nan do our yearly rewatch of the Harry Potter films and i thoroughly enjoyed this film (as expected). Being probably my least favourite out of the franchise I still love this film and it started one of my many obsessions with film today. I’ve…

  • Monsters, Inc.

    Monsters, Inc.

    ★★★★½

    Mike: “Can I borrow your deodorant?”
    Sulley: “Yeah, I got, uh, Smelly Garbage or Old Dumpster.”
    Mike: “You got, uh, Low Tide?”
    Sulley: “No.”
    Mike: “How about Wet Dog?”
    Sulley: “Yep. Stink it up.”

    This film is a work of art. The animation is amazing (the detail on some of the characters is outstanding for 2001) and the voice actors did a great job and all played their characters perfectly. This is definitely one of my favourite nostalgic Pixar films,…

  • Toy Story 2

    Toy Story 2

    ★★★★½

    Buzz Lightyear: “You killed my father.”
    Emperor Zurg: “No Buzz, I am your father.”

    Ok I’m conflicted. I don’t know if I like this more than the original or not. So I’m going to write a list of things I loved below, and by the end of the review I’ll have my verdict.

    1. I loved the characters 
    2. I love the humour, such as “I can't believe I have to drive all the way to work on a Saturday.…

  • A Bug's Life

    A Bug's Life

    ★★★

    “You see Hopper, Nature has a certain order. The ants pick the food, the ants keep the food, and the grasshoppers leave!”

    Considering this was my first time watching this, I went in with an open mind and no expectations. It’s a decent film but I worry it’s going to be a forgettable one, the score is decent but other than that not a lot stands out for me. I did like the concept and I think they executed it…

  • Toy Story

    Toy Story

    ★★★★½

    “That wasn't flying; that was falling with style.“

    I mean me rating this a 3.5 on my last review for this film was an outrage? What was I thinking?

    Anyways I think when you know it’s only 81 minutes and it goes by so darn quick you love the film. That is 81 minutes of pure classic nostalgia. Who doesn’t love this film? I hear people complaining “why doesn’t Disney upgrade the graphics”, that’s like making Schindler’s List colour, it…