Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Keeping the Faith

Keeping the Faith

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
We Are Freestyle Love Supreme

We Are Freestyle Love Supreme

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
13th

13th

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Abe

Abe

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Standing Up, Falling Down

Standing Up, Falling Down

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry