Sort by

Luke has logged 100 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Barbie of Swan Lake

Barbie of Swan Lake

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Pie

American Pie

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paradise City

Paradise City

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Next 365 Days

The Next 365 Days

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Boy Next Door

The Boy Next Door

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Menu

The Menu

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Pride

Pride

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Silenced

Silenced

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Smile

Smile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Great White

Great White

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
#Alive

#Alive

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Intrusion

Intrusion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Jason X

Jason X

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mama

Mama

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
365 Days: This Day

365 Days: This Day

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry