Sort by

Luke has logged 383 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
Read the review Edit this entry  
30
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nutcracker: The Untold Story

The Nutcracker: The Untold Story

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
Read the review Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vice Academy

Vice Academy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crashing

Crashing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★
Edit this entry  
01
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Aladdin

Aladdin

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Blade Master

The Blade Master

1982
×
Read the review Edit this entry  
27
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dark Horse

Dark Horse

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fall

The Fall

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Next Floor

Next Floor

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
Faces

Faces

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Silk Road

Silk Road

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry