Luke has logged 431 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Two Scoops

Two Scoops

2013
×
Edit this entry  
31
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Pokémon 3: The Movie - Spell of the Unown

Pokémon 3: The Movie - Spell of the Unown

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Boy

The Boy

2016
×
★½
Edit this entry  
27
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wild

Wild

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★½
Edit this entry  
23
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Speak

Speak

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Edit this entry  
21
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
Zoom

Zoom

2006
×
½
Edit this entry  
20
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Agent Cody Banks

Agent Cody Banks

2003
×
★★
Edit this entry  
19
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
Edit this entry  
18
Let's Be Evil

Let's Be Evil

2016
×
★½
Edit this entry  
18
Max Keeble's Big Move

Max Keeble's Big Move

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Krisha

Krisha

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Big Fat Liar

Big Fat Liar

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Edit this entry  
11
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Trance

Trance

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Antibirth

Antibirth

2016
×
★½
Edit this entry  
09
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kiss of the Damned

Kiss of the Damned

2012
×
★★½
Edit this entry