Sort by

luke has logged 45 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Fits

The Fits

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Smashed

Smashed

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★
Edit this entry  
18
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Terrorist

The Terrorist

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Pig Child

The Pig Child

2014
×
Edit this entry  
16
Night of the Slasher

Night of the Slasher

2015
×
Edit this entry  
16
Givertaker

Givertaker

2016
×
Edit this entry  
16
Animated Newspaper

Animated Newspaper

2016
×
Edit this entry  
14
Take Me to the River

Take Me to the River

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sun Choke

Sun Choke

2015
×
★★
Edit this entry  
11
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★½
Edit this entry  
10
Controller

Controller

2013
×
Edit this entry  
10
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
The United States of Leland

The United States of Leland

2003
×
Edit this entry  
07
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
04
A Long Way Down

A Long Way Down

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hot Girls Wanted

Hot Girls Wanted

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
Dixieland

Dixieland

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
I Believe in Unicorns

I Believe in Unicorns

2014
×
★★
Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Equals

Equals

2015
×
★★½
Edit this entry