luke has logged 40 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Final Girl

Final Girl

2015
×
Edit this entry  
28
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dark Horse

Dark Horse

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Rings

Rings

2017
×
Edit this entry  
15
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Killing Ground

Killing Ground

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Proud Mary

Proud Mary

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
½
Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
12
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
Edit this entry  
12
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Pokémon the Movie: Volcanion and the Mechanical Marvel

Pokémon the Movie: Volcanion and the Mechanical Marvel

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
Saved!

Saved!

2004
×
★★★
Edit this entry  
07
Fun Mom Dinner

Fun Mom Dinner

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★
Edit this entry  
06
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Marcel the Shell with Shoes On, Three

Marcel the Shell with Shoes On, Three

2014
×
Edit this entry  
05
Marcel the Shell with Shoes On, Two

Marcel the Shell with Shoes On, Two

2011
×
Edit this entry  
05
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2010
×
Edit this entry  
04
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Edit this entry  
01
George of the Jungle

George of the Jungle

1997
×
★★★½
Edit this entry  
01
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Edit this entry