RSS feed for Luke
  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★★★

    "For what will it profit a man if he gains the whole world and forfeits his soul? Or what shall a man give in return for his soul?" (Matthew 16:26)

    CITIZEN KANE might just be the primer depiction of this truth in the world of cinema. Charles Foster Kane is a man from humble means who gains the world of success, material, money, power, fame, celebrity, and yet is left cold-hearted, empty, and alone. He thought that he could buy…

  • Only the Brave

    Only the Brave

    ★★★½

    The bravery of firefighters and other public service officers can never be underestimated. ONLY THE BRAVE stands as a testimony of those 19 men who risked their lives to stop the famed Yarnell Hill Fire in 2013. There's is a true story of bravery and self-sacrifice!

    Grade: B+

  • Troll Hunter

    Troll Hunter

    ★★★

    One of the best "found footage" movies since BLAIR WITCH.

    GRADE: B

  • Boys Town

    Boys Town

    ★★

    Spencer Tracy won his second Oscar for playing Father Flanagan in a tale of Catholic priest who wants to reform homeless young street hooligans. He creates a school, a city in the country of sorts, with the purpose of reforming them into dignified young men. Along the way he meets his match in the raucous Whitey Marsh (Mickey Rooney), who comes from a past association with criminal entities. While Spencer Tracy is undoubtedly good, it's Rooney whose performance really shines…

  • Three Identical Strangers

    Three Identical Strangers

    ★★★★

    I found this layered doc about triplets separated at birth, only to be providentially reunited, to be riveting from beginning to end. The shift in the second half from family reunion to investigative inquiry only added to the intrigue and the mystery surrounding the bizarre nature of this entire ordeal and the study of nature vs. nurture which lies at the core.

    Grade: A-

  • Ready Player One

    Ready Player One

    ★★★

    Only Steven Spielberg could make this movie work, and I think he succeeds in a film that is adventurous and splendidly crafted for the big screen. One reason it works is because there is enough of a interplay between the virtual and the real, which becomes the stage and backbone of the movie. Mark Rylance, like in Bride of Spies & BFG, once again adds a special emotional weight to a movie that is slightly more than just a movie about video games and pop culture icons, but about a life shared with others.

    Grade: B

  • A Wrinkle in Time

    A Wrinkle in Time

    ★★½

    Ava DuVernay brings her eclectic vision to the children’s classic A WRINKLE IN TIME, about a teenage girl, her friend, and her younger brother who go on adventure through the cosmos with the help of three angelic beings (The Three Mrs.) in order to search for their scientist father who was researching the ability to travel through large expanses of space and time. Though the film is imaginative and possesses a heightened color palette, I found it to be gaudy,…

  • 7 Days in Entebbe

    7 Days in Entebbe

    ★★★

    A solid political thriller that doesn't quite reach the heights of Paul Greengrass's CAPTAIN PHILLIPS or UNITED 93.

    Grade: B

  • Game Night

    Game Night

    ★★½

    A group of friends gets more than they bargained for when their weekly game night gets intermingled with kidnapping, mob bosses, and murder. This is a fun and mildly entertaining popcorn flick that was a good one-timer though pales in comparison to the film for which it's likened...David Fincher's THE GAME.

    Grade: C+

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★

    Launching from the events of CAPTAIN AMERICAN: CIVIL WAR, the small African nation of Wakanda, boasts a technologically advanced infra structure that rivals any in the world, and yet they have remained sequestered from international eyes in order to protect their way of life. T’Challa (Chadwick Bosman, aka Black Panther) must now lead his nation after the death of his father, the King, and ward off a rival who threatens the throne and the future of their nation. Ryan Coogler…

  • The 15:17 to Paris

    The 15:17 to Paris

    ★½

    Clint Eastwood’s latest features the true life events surrounding three young American heroes who stopped a live gunman while on board a speed train heading to Paris...the actual heroes playing themselves. While Eastwood’s attempt to put ordinary heroes in an extraordinary situation is noble and well intentioned, the outcome is a riveting five minute climax with 1.5 hours of underdeveloped filler, a week script, and mediocre acting. Probably would have been better served as a docu-drama instead of a feature length film. Sadly this may be remembered as one of his worst films.

    Grade: C-

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★½

    Hayao Miyazaki and Kirk Wise craft a visually stunning world full of wonder and imagination. At the core of it is the tale of a selfish young girl who learns about life, love, and family as she maneuvers through a magical land of spirits, monsters, witches, and beings you have never, ever, seen before. While the film boasts immaculate creative prowess, it does contain some bizarre/disturbing creature designs, and some clearly Shinto based spirituality that diminishes the qualities that would rather center it within a more Biblical world-view.

    B+