Luke has logged 83 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Cops and Robbers

Cops and Robbers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blood From Stone

Blood From Stone

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fatman

Fatman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kingdom of Silence

Kingdom of Silence

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Howard

Howard

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hearts and Bones

Hearts and Bones

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Double World

Double World

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fear City: New York vs The Mafia

Fear City: New York vs The Mafia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Father Soldier Son

Father Soldier Son

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry