• Blood & Gold

    Blood & Gold

    ★★★

    A 60's style World War Two film plus the addition of the Tarantino style with its overall feel and clear influence being from "Inglorious Basterds". Unfortunately, the brilliant writing failed to crossover, which is where the film really suffers as it's nowhere near as engaging as it should have been and I found myself not really caring as it went on. It's a good-looking film with a cool sense of style and the action is well-filmed and fun, but the…

  • Renfield

    Renfield

    ★★★½

    "Renfield" is a fun but undercooked movie that still has more than enough strong positives to make up for its shortcomings. To go through the negatives first, I do think the film is way too short as it only scratches the surface of this intriguing premise. I loved the idea of Renfield breaking out from Dracula's shadow and trying to do good. But besides giving depth to his character, which is a welcome addition, it's not as truly fleshed out…

  • STILL: A Michael J. Fox Movie

    STILL: A Michael J. Fox Movie

    ★★★★½

    A captivating and deeply personal look at an actor known for playing one of the most iconic roles in cinema history, but also for battling an illness that he has refused to be beaten by.

    Michael J. Fox is an actor who was a bright shining star in the 80s. From his humble beginnings to a rough life through high school and his early acting career. And then from breaking out on TV with the sitcom Family Ties to making…

  • Smoking Causes Coughing

    Smoking Causes Coughing

    ★★★★½

    A film so weird and ridiculous that it's honestly one of the most brilliant movies and a real best-of-the-year contender. The film's brand of humor made me frequently laugh, especially with how it plays everything so straight while letting the comedy come out of how batshit insane it actually is. Even with it being an anthology film, the stories featured were just as hilarious, each coming off like a parody of a Black Mirror episode. The central story, which focuses…

  • Peter Pan & Wendy

    Peter Pan & Wendy

    ★★★

    The only reason I watched this was for David Lowery. And despite parts of his filmmaking style breaking through and being able to impress me occasionally. Nothing can stop the soul-sucking and creatively stale shroud that is Disney from churning out another bland and unnecessary live-action remake that only exists to give us nostalgia bait and waste our time.

    The child actors here are not great, but they fit the mold of what Disney mostly has in their films, which…

  • Ghosted

    Ghosted

    ★★★

    For what this movie delivers, it's watchable to a certain degree. But "Ghosted" still infuriated me in specific aspects. The writing especially I really hated. Since this is trying to be a specific type of rom-com, the one that's been done to death, it has the cringe dialogue that thinks it's cute when really it's annoying. And humor that thinks it's funny when it's actually stupid. Along with playing a soundtrack of love songs which got so tiresome.

    But then…

  • Air

    Air

    ★★★★

    On paper, this sounded like a terrible idea for a movie. A real bottom-of-the-barrel sort of film about Nike signing Michael Jordan to their company. In fact, hearing about this, I honestly thought the film industry must've run out of ideas if this was the best they could do. But talk about one of the biggest surprises of the year as this was way better than I was expecting.

    Granted, it's not a masterpiece. But this was such a fun…

  • Rye Lane

    Rye Lane

    ★★★★★

    Rom-coms are generally not my favorite genre of movie. But it does take an exceptional, unique, and sometimes weird one to really win me over, and this was it. "Rye Lane" is one of the most refreshing, enjoyable, engaging, funny, and intelligent films of the year.

    One of the biggest influences on this film is the Before Trilogy as "Rye Lane" uses the structure of two characters spending a day together just talking, exploring their lives and relationships. It's a…

  • Tetris

    Tetris

    ★★★★

    While it clearly takes creative liberties with its "true story", I still really enjoyed this mainly because of its energy which, like the game it's named after, is addictive, fast-paced, and engaging. This felt like a weird mixture of "Scott Pilgrim Vs. The World" with its editing and for being a clear love letter to video games. But also "The Wolf of Wall Street" with its characters conducting ruthless business all in the name of rights, profit, and greed which…

  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    ★★

    I can see people liking and enjoying this movie for what it does offer. But for me, this was a joyless experience that was missing complexity and depth to make this an epic-scale fantasy film to rival Lord of the Rings. This, simply put, was a lame movie.

    The story is as cookie-cutter and done before as they come. Action-wise, it was pretty much meh. The characters are given the slimmest backstories so that, while we know their motivations, we…

  • John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4

    ★★★★½

    The new film in the John Wick saga is a true spectacle of an action film. Beautifully and masterfully filmed cinematography that makes it the prettiest and most visually stunning film of the entire series. Along with amazing action choreography that improves on what has been done up to this point and delivers the best action of all the John Wick films combined. But like the others, the 4th film is not without the same flaws. The story in each…

  • Boston Strangler

    Boston Strangler

    ★★½

    Never a good sign when a film like this, with a prominent studio's name behind it and a big-name producer, in this case Ridley Scott, is just dumped on a streaming service with no hype or marketing despite having solid actors Keira Knightley and Chris Cooper attached. After watching it though, it became painfully clear why they didn't want to release this theatrically as this was a really dull movie. Which is unfortunate as this had all the potential to…