Sort by

luke has logged 136 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Everyone Else

Everyone Else

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
29
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
Edit this entry  
22
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
Edit this entry  
13
Happy End

Happy End

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Godfather

The Godfather

1972
×
Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★
Edit this entry  
11
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Starred Up

Starred Up

2013
×
★½
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★½
Edit this entry  
12
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★
Edit this entry  
02
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Monster

Monster

2003
×
Edit this entry  
25
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Somewhere in Time

Somewhere in Time

1980
×
Edit this entry  
16
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
Edit this entry  
13
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
Edit this entry  
07
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Haunting of Sharon Tate

The Haunting of Sharon Tate

2019
×
Edit this entry  
02
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★
Edit this entry  
28
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★½
Edit this entry