2015

luke luke’s year in review

luke’s highest rated films

  • Into the Woods

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★★½

  • Spectre

    ★★★★½

  • The Gift

    ★★★★

  • Great Expectations

    ★★★★

  • Tomorrowland

    ★★★

  • Interstellar

    ★★★

  • Nightcrawler

    ★★

Films by week

Jan Dec
  • 20 Films watched
  • 1.7 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Into the Woods

Jan 7

Last Film

Ratatouille

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Adventure
10 films
Action
8 films
Sci Fi
8 films
Drama
7 films
Comedy
5 films
Thriller
4 films
Family
4 films
Crime
3 films
Animation
3 films
Fantasy
2 films
USA
20 films
UK
4 films
Australia
2 films
Japan
1 film
India
1 film
China
1 film
Germany
1 film
English
20 films
Japanese
2 films
German
2 films
Spanish
2 films
Italian
1 film
French
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 17

Watchlist

Stars

Directors

Crew

luke’s most liked review

Sicario

★★★★★

A common misunderstanding surrounding Denis Villeneuve’s Sicario is that it is supposed to be "about" the War on Drugs. This has led to many glib dismissals of the film in some critical circles as something along the lines of a Traffic-lite with insufficient insight into the drug war. But debut…

More reviews

luke’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Great Expectations
Average weighted rating:

2.8

Films watched in 2015

  • Ratatouille
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Fantastic Mr. Fox
  • Return of the Jedi
  • I Smile Back
  • Inside Out
  • Spectre
  • Interstellar
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Sicario
  • Bridge of Spies
  • Mad Max: Fury Road
  • Lost in Translation
  • Great Expectations
  • The Gift
  • Tomorrowland
  • Nightcrawler
  • Inception
  • Into the Woods

Highly rated films luke missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Son of Saul

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more