2017

luke luke’s year in review

luke’s highest rated films

  • Rushmore

    ★★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Purple Rose of Cairo

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • Twin Peaks

    ★★★★★

  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 288 Films watched
  • 24 Average per month
  • 5.5 Average per week

Milestones

First Film

Passengers

Jan 1

Most Watched

La La Land

5 times

Baby Driver

3 times

Star Wars: The Last Jedi

twice

Last Film

All the Money in the World

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
169 films
Thriller
82 films
Comedy
67 films
Action
63 films
Adventure
55 films
Mystery
50 films
Romance
48 films
Crime
43 films
Horror
43 films
Sci Fi
42 films
USA
246 films
UK
59 films
Canada
25 films
France
22 films
Germany
12 films
Australia
11 films
Japan
10 films
China
6 films
New Zealand
5 films
Hong Kong
5 films
English
276 films
French
29 films
Spanish
25 films
German
17 films
Italian
16 films
Japanese
10 films
Chinese
9 films
Portuguese
5 films
Korean
4 films
Latin
4 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 35 Added 89

Watchlist

Stars

Directors

Crew

luke’s most liked review

Wonder Woman

DC
👸
|👐
/ \
━━━━━┓ \\
┓┓┓┓┓┃ Marvel
┓┓┓┓┓┃ ヽ😩ノ
┓┓┓┓┓┃  / 
┓┓┓┓┓┃ ノ) 
┓┓┓┓┓┃
┓┓┓┓┓┃
┓┓┓┓┓┃
┓┓┓┓┓┃
▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒

More reviews

luke’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Boo 2! A Madea Halloween
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

6Teen: Dude of the Living Dead

Films watched in 2017

  • All the Money in the World
  • I, Tonya
  • Last Flag Flying
  • A Christmas Story
  • The Lady Vanishes
  • Bright
  • Twin Peaks: The Return
  • Columbus
  • A Joyous Christmas
  • Mad Max: Fury Road
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Moonlight
  • Daddy's Home 2
  • The Polar Express
  • Christmas in Homestead
  • Pacific Rim
  • Star Wars: The Force Awakens
  • La La Land
  • Coco
  • Kramer vs. Kramer
  • Lady Bird
  • The Man Who Invented Christmas
  • Krampus
  • Orphan
  • Get Out
  • La La Land
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Rushmore
  • Cars 3
  • Murder on the Orient Express
  • Dressed to Kill
  • Body Double
  • Murder on the Orient Express
  • Delicatessen
  • Indulge
  • The Glass Castle
  • The Innocents
  • Annabelle: Creation
  • Boo 2! A Madea Halloween
  • The Mountain Between Us
  • A Ghost Story
  • The Florida Project
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner 2049
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Our Souls at Night
  • mother!
  • Prince of Broadway
  • Gerald's Game
  • Hail, Caesar!
  • La La Land
  • The Accountant
  • Jackie
  • Whisper of the Heart
  • Black Swan
  • Stronger
  • The Purple Rose of Cairo
  • Vincent N Roxxy
  • The Tenant
  • A Deadly Adoption
  • Repulsion
  • You're Next
  • The Strangers
  • Baby Driver
  • The Big Sick
  • It
  • Deadpool
  • Elle
  • Alien: Covenant
  • Unlocked
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • Good Will Hunting
  • Everything, Everything
  • Frenzy
  • Your Name.
  • It Comes at Night
  • Death Note
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Good Time
  • Stronger
  • Rough Night
  • Jackie Brown
  • Wind River
  • Jackie Brown
  • Logan Lucky
  • Network
  • Don't Be Afraid of the Dark
  • Heaven Knows What
  • Arrival
  • War of the Worlds
  • Spectre
  • 10 Cloverfield Lane
  • Ben-Hur
  • The Void
  • mother!
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Prestige
  • The Dark Tower
  • The Adventures of Pinocchio
  • To Rome with Love
  • Bad Santa 2
  • Days of Heaven
  • Fences
  • Dunkirk
  • The Birds
  • Eyes Wide Shut
  • Vertigo
  • Phoenix Forgotten
  • The Lost City of Z
  • Steve Jobs
  • Barry Lyndon
  • La La Land
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Pan
  • Interstellar
  • War for the Planet of the Apes
  • Baby Driver
  • Logan
  • Spider-Man: Homecoming
  • Spider-Man: Homecoming
  • Okja
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Okja
  • Shine
  • The Dark Knight
  • The Beguiled
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Hero
  • The Bling Ring
  • Baby Driver
  • Wendy and Lucy
  • Lost in Translation
  • Churchill
  • Somewhere
  • Song to Song
  • 47 Meters Down
  • Somewhere
  • Dirty Grandpa
  • The Holiday
  • Atonement
  • Tenebre
  • It Comes at Night
  • Match Point
  • Requiem for a Dream
  • Irrational Man
  • The Guest
  • Wonder Woman
  • Snatched
  • Twilight
  • The Virgin Suicides
  • Wonder Woman
  • King Kong
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • The Darjeeling Limited
  • A Cure for Wellness
  • Moonrise Kingdom
  • Twin Peaks
  • Free Fire
  • Alien: Covenant
  • Prometheus
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Alien Resurrection
  • The New World
  • Suspiria
  • Marie Antoinette
  • Sexy Beast
  • Blackhat
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Marie Antoinette
  • Amy Schumer: The Leather Special
  • Song to Song
  • Wild at Heart
  • Iron Man 3
  • The Discovery
  • Eastern Promises
  • Louis C.K. 2017
  • Louis C.K. 2017
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Eye of the Needle
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Guardians of the Galaxy
  • Jennifer's Body
  • Young Adult
  • Ricki and the Flash
  • A Kind of Murder
  • Moonrise Kingdom
  • 6Teen: Dude of the Living Dead
  • Triangle
  • Colossal
  • Beauty and the Beast
  • Double Indemnity
  • Stoker
  • Pacific Rim
  • Black Swan
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Born in China
  • The Martian

See all 288

Highly rated films luke missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Saturation
  • LA 92
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Faces Places
  • Sleep Has Her House

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more