2018

luke luke’s year in review

luke’s highest rated films

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Million Dollar Baby

    ★★★★★

  • Coraline

    ★★★★★

  • The French Connection

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Breaking the Waves

    ★★★★★

  • Casino

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 268 Films watched
  • 22.3 Average per month
  • 5.2 Average per week

Milestones

First Film

Jumanji: Welcome to the Jungle

Jan 1

Most Watched

Roma

3 times

Isle of Dogs

3 times

Broadcast News

twice

Last Film

The Mule

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
176 films
Thriller
82 films
Comedy
61 films
Romance
50 films
Crime
44 films
Action
40 films
Mystery
37 films
Adventure
35 films
Horror
34 films
Sci Fi
30 films
USA
215 films
UK
45 films
France
34 films
Germany
22 films
Canada
17 films
Italy
8 films
Japan
7 films
Austria
6 films
Mexico
6 films
Sweden
5 films
English
241 films
French
44 films
Spanish
22 films
German
18 films
Japanese
16 films
Russian
14 films
Italian
9 films
Latin
6 films
Arabic
6 films
Chinese
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 135 Added 388

Watchlist

Stars

Directors

Crew

luke’s most liked review

Mute

It's nice that Netflix movies come with directions in their titles now

More reviews

luke’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Boy Next Door
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Frolic
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2018

  • The Mule
  • Children of Men
  • Roma
  • Bad Times at the El Royale
  • Brick
  • The Rider
  • Hunger
  • Roma
  • Roma
  • My Best Friend's Wedding
  • Leave No Trace
  • Private Life
  • A Prophet
  • Volver
  • Blindspotting
  • Support the Girls
  • Million Dollar Baby
  • Sucker Punch
  • White Girl
  • About Elly
  • Europa
  • The Salesman
  • The Departed
  • The Uninvited
  • Widows
  • Cam
  • Toni Erdmann
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Krisha
  • Brief Encounter
  • Mother
  • Talk to Her
  • Crash
  • Burning
  • The Third Man
  • Certain Women
  • Heartbeats
  • Broadcast News
  • Tom at the Farm
  • Laurence Anyways
  • The Young Girls of Rochefort
  • Sorcerer
  • Coraline
  • Night of the Living Dead
  • In Bruges
  • Dogtooth
  • Manifesto
  • The Old Man & the Gun
  • Halloween
  • Videodrome
  • Await Further Instructions
  • A History of Violence
  • The French Connection
  • Maps to the Stars
  • Unfriended: Dark Web
  • The Exorcist
  • First Man
  • Sleepy Hollow
  • First Man
  • Eighth Grade
  • I Killed My Mother
  • Carrie
  • A Star Is Born
  • Cape Fear
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • A Star Is Born
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Persona
  • The Man Who Knew Too Much
  • Spirited Away
  • Diabolique
  • Hold the Dark
  • The Player
  • Ratatouille
  • Catch Me If You Can
  • Suspicion
  • Irreversible
  • Throne of Blood
  • Two Days, One Night
  • Eighth Grade
  • Babel
  • Rabbit Hole
  • The Usual Suspects
  • Bicycle Thieves
  • All About Eve
  • Allied
  • Searching
  • L.A. Confidential
  • Sin Nombre
  • Holy Motors
  • Aloha
  • Halloween
  • Harakiri
  • The Kid with a Bike
  • Only with Your Partner
  • Isle of Dogs
  • Tokyo Story
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Slice
  • Great Expectations
  • Gangster Squad
  • Baby Mama
  • Searching
  • First Reformed
  • The Magnificent Ambersons
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • The Straight Story
  • Frolic
  • BlacKkKlansman
  • Do the Right Thing
  • Places in the Heart
  • All Is Lost
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Glengarry Glen Ross
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Unbreakable
  • Ant-Man and the Wasp
  • The Dark Knight
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • The Revenant
  • Skyscraper
  • A Quiet Place
  • Hotel Transylvania
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Meet the Parents
  • Tomb Raider
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Mad Max: Fury Road
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • The Bar
  • Jerry Maguire
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Frozen River
  • Jane Eyre
  • Jurassic World
  • Incredibles 2
  • Bao
  • The Bourne Legacy
  • Big Eyes
  • Carol
  • The Reader
  • Sunshine Cleaning
  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro
  • Ocean's Eight
  • A Wrinkle in Time
  • The Social Network
  • Hereditary
  • The Strangers: Prey at Night
  • His Girl Friday
  • It Happened One Night
  • Adrift
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Ones Below
  • Broadcast News
  • Thoroughbreds
  • Only God Forgives
  • Code Unknown
  • Joy
  • The Social Network
  • Funny Games
  • The White Ribbon
  • The Florida Project
  • Black Mirror: Metalhead
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Tulip Fever
  • Tully
  • Thor: Ragnarok
  • The Elephant Man
  • Black Panther
  • Guardians of the Galaxy
  • Avengers: Infinity War
  • Psycho
  • Captain America: Civil War
  • The Aviator
  • 12 Angry Men
  • La La Land
  • Isle of Dogs
  • Phantom Thread
  • Paddington 2
  • Red Sparrow
  • Don't Breathe
  • Rampage
  • The Deer Hunter
  • Truth or Dare
  • The Boy Next Door
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Howl's Moving Castle
  • Bone Tomahawk
  • Alien: Covenant
  • Brokeback Mountain
  • Café Society
  • You Were Never Really Here
  • A Quiet Place
  • Up in the Air
  • The Silence of the Lambs
  • Michael Clayton
  • Last Tango in Paris
  • Isle of Dogs
  • Fanny & Alexander
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Black Panther
  • La La Land
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

See all 268

Highly rated films luke missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Minding the Gap
  • Dominion
  • Springsteen On Broadway
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • An Elephant Sitting Still

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more