Sort by

Luke has logged 44 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Patton

Patton

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Last Full Measure

The Last Full Measure

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mr. Jones

Mr. Jones

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry