Luke has logged 188 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ethel & Ernest

Ethel & Ernest

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Goodbye, Mr. Chips

Goodbye, Mr. Chips

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Croods

The Croods

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Turbo

Turbo

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kill Her Gently

Kill Her Gently

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
A French Mistress

A French Mistress

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Detour

Detour

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
At Play in the Fields of the Lord

At Play in the Fields of the Lord

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Heroes of Telemark

The Heroes of Telemark

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Desert Fox: The Story of Rommel

The Desert Fox: The Story of Rommel

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All the Way Up

All the Way Up

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Nights in Japan

Seven Nights in Japan

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The BFG

The BFG

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trolls

Trolls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Qayamat Se Qayamat Tak

Qayamat Se Qayamat Tak

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chandni

Chandni

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Aashiqui

Aashiqui

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
Read the review Edit this entry