Sort by

Luke has logged 1,504 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Yearling

The Yearling

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sunshine on Leith

Sunshine on Leith

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Railway Children

The Railway Children

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Anna and the King of Siam

Anna and the King of Siam

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lamp Still Burns

The Lamp Still Burns

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Old Bill and Son

Old Bill and Son

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frontier Days

Frontier Days

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Fast Bullets

Fast Bullets

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Outlaws of the Range

Outlaws of the Range

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Boy Rides Again

Big Boy Rides Again

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Una

Una

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pyewacket

Pyewacket

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Station Six-Sahara

Station Six-Sahara

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Godiva Rides Again

Lady Godiva Rides Again

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Treasure of San Teresa

The Treasure of San Teresa

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Make Mine a Million

Make Mine a Million

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I See a Dark Stranger

I See a Dark Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Voyage

Fantastic Voyage

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Freaky Friday

Freaky Friday

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Valley of Decision

The Valley of Decision

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Letters

Love Letters

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hold That Blonde!

Hold That Blonde!

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Enchanted Cottage

The Enchanted Cottage

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Conflict

Conflict

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Song to Remember

A Song to Remember

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Spiderwick Chronicles

The Spiderwick Chronicles

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Night of the Fire

On the Night of the Fire

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Guru in Seven

Guru in Seven

1998
×
★★
Read the review Edit this entry