Sort by

Luke has logged 114 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Loved Redheads

The Man Who Loved Redheads

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Key Man

The Key Man

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Deadly Record

Deadly Record

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hamlet

Hamlet

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Butcher

The Butcher

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tristana

Tristana

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Just William's Luck

Just William's Luck

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Something in the City

Something in the City

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stolen Assignment

Stolen Assignment

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cracksman

The Cracksman

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Home at Seven

Home at Seven

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Dangerous Voyage

Dangerous Voyage

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Danger Tomorrow

Danger Tomorrow

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Character

Character

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Graduation

Graduation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fear in the Night

Fear in the Night

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beauty and the Dogs

Beauty and the Dogs

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry