Sort by

Luke has logged 181 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frances

Frances

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tender Mercies

Tender Mercies

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Appointment with Crime

Appointment with Crime

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Marry Me

Marry Me

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Spell of Amy Nugent

The Spell of Amy Nugent

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cat People

Cat People

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
Read the review Edit this entry  
30
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Boys in Blue

The Boys in Blue

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Best Friends

Best Friends

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Toy

The Toy

1982
×
Read the review Edit this entry  
30
Trail of the Pink Panther

Trail of the Pink Panther

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Death Wish II

Death Wish II

1982
×
Read the review Edit this entry  
29
The Seduction

The Seduction

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Querelle

Querelle

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Six Weeks

Six Weeks

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Author! Author!

Author! Author!

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Time Flies

Time Flies

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The World According to Garp

The World According to Garp

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Man from Snowy River

The Man from Snowy River

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Long Walk Home

The Long Walk Home

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Favorite Year

My Favorite Year

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Honkytonk Man

Honkytonk Man

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Flight of Dragons

The Flight of Dragons

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bugs Bunny's 3rd Movie: 1001 Rabbit Tales

Bugs Bunny's 3rd Movie: 1001 Rabbit Tales

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Butterfly

Butterfly

1982
×
Read the review Edit this entry  
26
Zapped!

Zapped!

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Amityville II: The Possession

Amityville II: The Possession

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Yes, Giorgio

Yes, Giorgio

1982
×
Read the review Edit this entry  
26
Paradise

Paradise

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Megaforce

Megaforce

1982
×
Read the review Edit this entry  
26
The Pirate Movie

The Pirate Movie

1982
×
Read the review Edit this entry  
25
Jawbone

Jawbone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
One Good Turn

One Good Turn

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Atomic City

The Atomic City

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Paper

The Paper

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Backbeat

Backbeat

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry