Sort by

Luke has logged 1,451 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Poker Face

Poker Face

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Strange World

Strange World

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roustabout

Roustabout

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Oak Room

The Oak Room

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nanny

Nanny

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
I Believe in Santa

I Believe in Santa

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Robo-Dog

Robo-Dog

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Jungle Bunch

The Jungle Bunch

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Molly Monster: The Movie

Molly Monster: The Movie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Incredible Story of the Giant Pear

The Incredible Story of the Giant Pear

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hero of Color City

The Hero of Color City

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Get Over It

Get Over It

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
It Started with Eve

It Started with Eve

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Quo Vadis

Quo Vadis

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Johnny Belinda

Johnny Belinda

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Four Horsemen of the Apocalypse

The Four Horsemen of the Apocalypse

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Counterfeit Traitor

The Counterfeit Traitor

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lion

The Lion

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Killer Fish

Killer Fish

1979
×
Read the review Edit this entry  
21
A High Wind in Jamaica

A High Wind in Jamaica

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bill

Bill

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night People

Night People

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Boyfriend's Back

My Boyfriend's Back

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Images

Images

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Railway Children

The Railway Children

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Swallows and Amazons

Swallows and Amazons

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry