Lukiebabie has logged 246 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Edit this entry  
30
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
★½
Edit this entry  
26
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Assignment

The Assignment

2016
×
Edit this entry  
03
Bullet to the Head

Bullet to the Head

2012
×
★★
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Undisputed

Undisputed

2002
×
★★½
Edit this entry  
01
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★½
Edit this entry  
27
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★½
Edit this entry  
26
Judy & Punch

Judy & Punch

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Supernova

Supernova

2000
×
½
Edit this entry  
17
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Edit this entry  
17
Easy Rider: Shaking the Cage

Easy Rider: Shaking the Cage

1999
×
★★★
Edit this entry  
17
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
I Origins

I Origins

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Bob Dylan 65 Revisited

Bob Dylan 65 Revisited

1967
×
★★★
Edit this entry  
15
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Edit this entry  
03
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Last Man Standing

Last Man Standing

1996
×
★★★
Edit this entry  
29
The Housemaid

The Housemaid

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Wild Bill

Wild Bill

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry