• The Old Guard

    ★★

  • Devs

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Joker

  • Ad Astra

    ★★★

  • It Chapter Two

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

  • Us

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • The Favourite

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★★

  • Coco

  • mother!

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Lady Bird

  • The Shape of Water

  • Good Time

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★

  • Deepwater Horizon

    ★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★★

  • Moonlight

  • Arrival

  • La La Land

  • Your Name.

  • Raw

    ★★★½

  • The Revenant

    ★★★½

  • Steve Jobs

  • Anomalisa

  • The Lobster

  • Carol

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Tangerine

  • Interstellar

  • Nightcrawler

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

  • 12 Years a Slave

  • Her

  • Enemy

  • Prisoners

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★

  • Gravity

  • Don Jon

  • The Purge

    ★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

  • Life of Pi

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • Shame

  • Drive

  • Melancholia

  • Jane Eyre

  • 127 Hours

  • The Social Network

    ★★★½

  • Submarine

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Precious

  • (500) Days of Summer

  • Up

  • Moon

  • The Curious Case of Benjamin Button

  • Two Lovers