• All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Eternals

  • Birds of Paradise

    ★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • Fear Street: 1666

    ★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★★½

  • Luca

    ★★★★

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

  • Words Bubble Up Like Soda Pop

  • Normal People

    ★★★★½

  • Your Name Engraved Herein

    ★★★★★

  • Emma.

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Looking for Alaska

    ★★★★★

  • Babyteeth

    ★★★★

  • Sanditon

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Tell It to the Bees

    ★★★★

  • mid90s

    ★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★

  • Love, Simon

    ★★★★

  • Ophelia

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Beguiled

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

    ★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Your Name.

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • The Love Witch

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★

  • Love, Rosie

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • When Marnie Was There

    ★★★★

  • I Believe in Unicorns

    ★★★½

  • Palo Alto

    ★★★★

  • The Bling Ring

    ★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Kill Your Darlings

    ★★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • Anna Karenina

    ★★★★★

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Dark Shadows

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★

  • One Day

    ★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★

  • Never Let Me Go

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Flipped

    ★★★★½

  • The Secret World of Arrietty

    ★★★★★

  • Letters to Juliet

    ★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★★½

  • The Twilight Saga: New Moon

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★

  • Jennifer's Body

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★½

  • Coraline

    ★★★★★