Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tuck Everlasting

Tuck Everlasting

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry