RSS feed for Ana Maria

Ana Maria has logged 46 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
Edit this entry  
13
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Stranger

The Stranger

1946
×
Edit this entry  
20
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
Read the review Edit this entry  
27
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
Edit this entry  
02
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
Read the review Edit this entry  
27
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chinatown

Chinatown

1974
×
Read the review Edit this entry  
15
The Informant!

The Informant!

2009
×
Edit this entry  
19
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
Read the review Edit this entry  
22
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
Read prior review Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
Edit this entry  
30
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
Edit this entry  
28
Training Day

Training Day

2001
×
Edit this entry  
26
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
Read prior review Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casino

Casino

1995
×
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
Edit this entry  
17
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
Edit this entry  
05
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Compulsion

Compulsion

1959
×
Edit this entry  
29
Scarface

Scarface

1983
×
Edit this entry  
21
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
Edit this entry  
02
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
Edit this entry  
25
Analyze This

Analyze This

1999
×
Edit this entry  
02
The Sting

The Sting

1973
×
Edit this entry  
03
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Read prior review Edit this entry  
27
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
Edit this entry  
21
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
Edit this entry  
01
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
Edit this entry  
29
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
Edit this entry  
18
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
Edit this entry  
05
Something Wild

Something Wild

1986
×
Edit this entry  
26
Sonatine

Sonatine

1993
×
Edit this entry