RSS feed for Ana Maria
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Only with Your Partner

Only with Your Partner

1991
×
Read the review Edit this entry  
05
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
Edit this entry  
02
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
Read the review Edit this entry  
29
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
Edit this entry  
28
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Seven Women of Different Ages

Seven Women of Different Ages

1979
×
Edit this entry  
24
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
Edit this entry  
23
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
Read the review Edit this entry  
21
Hercules

Hercules

1997
×
Edit this entry  
19
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
John Leguizamo's Latin History for Morons

John Leguizamo's Latin History for Morons

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
Read the review Edit this entry  
14
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
Edit this entry  
09
Psycho

Psycho

1960
×
Edit this entry  
09
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cría Cuervos

Cría Cuervos

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Senso

Senso

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
2 Days in Paris

2 Days in Paris

2007
×
Read the review Edit this entry  
04
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
Edit this entry  
04
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
02
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
Read the review Edit this entry  
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
Edit this entry  
27
Ossos

Ossos

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
Edit this entry  
26
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
Edit this entry  
25
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
Edit this entry  
22
Clerks

Clerks

1994
×
Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
Read prior review Edit this entry  
19
You Owe Me One

You Owe Me One

2001
×
Edit this entry  
19
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
Read the review Edit this entry  
17
Hamlet

Hamlet

1996
×
Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
Edit this entry  
08
Chinatown

Chinatown

1974
×
Read the review Edit this entry  
07
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
01
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry