RSS feed for ger
  • mother!

    mother!

    ★★★★

    darren aronofsky, you talented crackhead, could you at least buy me flowers and take me out to dinner before fucking my mind again

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

    ‪wes anderson's whimsical quirkiness perfectly suits animation so beautifully

  • Jackie

    Jackie

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    Rosemary's Baby

    ★★★★½

    ‪this is clearly a masterpiece. rosemary's baby is widely considered a classic worth seeing, and it definitely earned that title.‬ a true classic horror film.

  • It

    It

    ★★★★

    stephen king himself praised IT ‪therefore no other reviews matter‬ and not to mention, one of my favorite directors, xavier dolan said it’s his favorite film of the century SO any negative reviews are invalid

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★★

    ‪┏┓╱╲ in
    ┃╱╱╲╲ this
    ╱╱╭╮╲╲house
    ▔▏┗┛▕▔we
    ╱▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔╲        
       worship david fincher
    ╱╱┏┳┓╭╮┏┳┓ ╲╲ ▔▏┗┻┛┃┃┗┻┛▕▔‬

  • Blue Valentine

    Blue Valentine

    ★★★★

    the reason i love this film is because it's really depressing.

  • The Handmaiden

    The Handmaiden

    ★★★★½

    my two favorite things: scamming men and gays.

  • I Don't Want to Go Back Alone

    I Don't Want to Go Back Alone

    ★★★½

    this is so adorable. my little gay heart is warm and full of love.

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★★

    that scene where eli roth beats a nazi with a baseball bat is more sexually satisfying than any experience i will ever have with a man.

  • Miss Stevens

    Miss Stevens

    ★★★½

    i can't believe timothée chalamet invented acting with his death of a salesman monologue. we love a future academy award winner

  • A Single Man

    A Single Man

    ★★★★

    i'm gay and depressed.