RSS feed for ger

ger has written 21 reviews for films rated ★★★★ .

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

    come for the emancipation of harley quinn but stay for ewan mcgregor wearing the hell out of a velvet blue blazer

  • Carrie

    Carrie

    ★★★★

    if i won prom queen i would simply dodge the bucket of pig’s blood. sorry to carrie but i’m different

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    we get it ari aster, you take acid

  • You Were Never Really Here

    You Were Never Really Here

    ★★★★

    i like to imagine in an alternate universe joaquin phoenix is smashing hollywood’s rapists and predators brains out with a hammer

  • Us

    Us

    ★★★★

    with get out and now us, jordan peele is definitely making a name for himself as a filmmaker and it couldn’t be more deserved

  • 20th Century Women

    20th Century Women

    ★★★★

    ‪jamie's curiosity on female sexuality and lack of direction in life really spoke to me. the menstruation dinner table scene is definitely a favorite‬. also why wasn't greta gerwig's character gay riddle me this

  • Columbus

    Columbus

    ★★★★

    ‪the moment when jin asks casey to describe why the architecture of a certain building moves her, but the film cuts to a shot just behind the glass inside the building so we only see her talking and we don't hear a word was my absolute favorite

  • The Way He Looks

    The Way He Looks

    ★★★★

    ‪i loved that intimate moment when leo smells gabriel's jacket and puts it on before going to sleep then masturbates. it was so well shot and beautifully made that it wasn't awkward at all‬. that ending scene was the perfect comeback and ended homophobia.

  • Léon: The Professional

    Léon: The Professional

    ★★★★

    i could never be a hitman with all the milk obsession

  • Memento

    Memento

    ★★★★

    ‪christopher nolan direct a film with a chronological or linear timeline challenge

  • Before Midnight

    Before Midnight

    ★★★★

    depression mode: activated.

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★

    i will never be invested in a real life relationship the way i am invested in celine and jesse