lupesko has logged 34 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sense8: A Christmas Special

Sense8: A Christmas Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jackie

Jackie

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Clock

The Clock

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

2005
×
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Frozen

Frozen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★
Read the review Edit this entry